11 Şubat 2009 Çarşamba

The Report of Emory Niles & Arthur Surherland in U.S. National Archives


amerikan national archives
Captain Emory Niles and Mr. Arthur Sutherland were Americans ordered by the United States Government (in 1919) to investigate the situation in eastern Anatolia. Their report was to be used as the basis for granting relief aid to the Armenians by the American Committee for Near East Relief.
U.S. National Archives 184.021/175

Niles and Sutherland Report
Pls,click to image for read!


Abd Ulusal Arşivleri'ndeki Emory Niles ve Arthur Sutherland Raporu

Amerikalı Yüzbaşı Emory Niles ve Arthur Sutherland,Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından,Doğu Anadolu'nun durumunu araştırmak üzere görevlendirildi.
Bu rapor,Amerikan Yakın Doğu Yardım Kuruluşu (Near East Relief) tarafından, Ermenilere yardım aşamasında referans olarak kullanıldı.
Amerika Ulusal Arşivleri 184.021/175

IV. Mezalimler

Bizim araştırma konumuzla direkt ilgili olmamasına rağmen bizde iz bırakan çok çarpıcı bir gerçek var ki o da, Bitlis’ten Trabzon’a kadar geçtiğimiz tüm noktalarda, diğer bölgelerde Türkler tarafından Ermeniler’e karşı işlenen suçlar ve yapılan zulümlerin aynısının bu bölgelerde Ermeniler tarafından Türkler’e yapılmış olmasıdır. İlk başta bize anlatılan hikayelere kuşkulu yaklaşmakla birlikte, görgü tanıklarının ifadelerindeki fikir birliğini, kendilerine yapılan yanlışları gözle görülür bir istekle anlatmalarını, Ermeniler’e karşı duydukları bariz nefreti ve herşeyden daha önemlisi, ortadaki somut kanıtları gördükten sonra şu gerçekler hakkında ikna olduk:

1- Ermeniler Müslümanlar’a büyük çaplı olarak çeşitli zalimliklerde bulunmuşlardır.
2- Köylerde ve kasabalarda meydana gelen yıkımlardan büyük oranda Ermeniler sorumludur.

Ruslar ve Ermeniler ülkeyi 1915 ve 1916 yıllarında hatırı sayılır bir zaman birlikte işgal etmişlerdir ve bu süre içinde çok az düzeyde karışıklık çıkmış olmasına rağmen Ruslar’ın verdiği zararlar şüphesizdir. 1917 yılında Rus ordusu dağılmış ve Ermeniler’i yönetim ve kontrolde kendi başlarına bırakmıştır. Bu dönemde başıbozuk Ermeni askeri çeteleri, ülkeyi amaçsızca dolaşıp köyleri yağmalamışlar ve Müslüman sivil halkı katletmişlerdir. Türk ordusunun Erzincan, Erzurum ve Van’da ilerlemesi üzerine dağılan Ermeni ordusunun düzenli ve düzensiz birliklerini oluşturan tüm askerleri ise bunun arkasından bölgedeki Müslüman halkın mal mülklerine zarar vermişler ve bölge halkına türlü zulümler yapmışlardır. Bunun sonucunda, geriye ülke halkının eski nüfüsunun yaklaşık olarak sadece dörtte biri kalmış ve ülkede bulunan yapıların gene yaklaşık olarak sekizde yedisi talan edilmiştir. Tamamen harabeye dönmüş olan bu ülkedeki en acıklı olay ise Ermeniler’den nefret eden Müslümanlar’ın bu nefretinin, iki ırkın şu gün itibariyle aynı bölgede birlikte yaşama olasılığını tamamen ortadan kaldırmasıdır. Müslümanlar, bir Ermeni Hükümeti’nin boyunduruğu altında yaşamaya zorlanırlarsa savaşacaklarını beyan etmişler ve bize de bu tehditlerini gerçekleştirecek gibi görünmüşlerdir ki bu görüşümüz, karşılaştığımız tüm Türk görevliler, Amerikan görevliler ve İngiliz görevliler tarafından paylaşılmıştır.

Durumu daha da kötüleştirici diğer bir konu ise sınır ötesindeki gidişattır. Mültecilerin şikayetlerinin ne kadarının ne ölçüde doğru olduğunu bilmemize ya da Müslümanların bu duruma ne ölçüde sebebiyet verdiklerini yani gerçekte Ermeniler’e karşı organize bir direniş göstermeleri yüzünden bu durumdan sorumlu olup olmadıklarını bilmemize imkan yoktur. Her halükarda, hududun Türk tarafında olan yerli halk, sınırın Ermeni tarafında bulunan din kardeşlerinin Ermeniler tarafından katledildiğine ve mümkün olabilecek en büyük zalimliklere maruz kaldığına inanmakta ve bu durum da halkın Ermenilere karşı olan hislerini bir kat daha yoğunlaştırmaktadır. Kafkasya’daki gerçek gidişatı tespit etmeye yönelik bir araştırmanın yapılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu araştırma sonucunda şayet Müslümanlar’ın ifadelerinin doğru olduğu ortaya çıkar ise halihazırda kalıcı bir uzlaşmayı kaçınılmaz kılan şartlar sözkonusu iken, bu durumu daha da zora koşacak olası karışıklıkların ve isyanların bir an evvel engellenmesi gerekmektedir.

Mültecilerin ve yerli halkın ekte bulunan mezalimler ile ilgili ifadelerine dikkat etmeniz hususu arz olunur.

Full Report:
http://louisville.edu/a-s/history/turks/Niles_and_Sutherland.pdf

Others Links:
http://armenians-1915.blogspot.com/2005/07/67-captain-emory-niles-and-mr-arthur.html
http://www.tallarmeniantale.com/niles-sutherland.htm
http://search.freefind.com/find.html?id=39745808&pageid=r&mode=ALL&n=0&query=emory+niles

0 yorum:

FREE DANGEROUS HISTORICAL BOOKS

Labels

1915 (3) 1915 Recognition Struggle (1) abdullah gul (1) absolut denial (1) adam schiff (1) aghet (1) american universty (1) andranik (1) Aram Hamparian (1) armenian intellectuals (2) Armenian demostration (1) armenian fedayee (1) Armenian Genocide (9) Armenian Genocide 1915 Recognition Struggle (1) armenian genocide lie (2) armenian genocide museum (3) armenian genocide photos (3) armenian genocide pictures (1) armenian genocide posters (2) armenian kamavorner (1) armenian national committee of america (3) Armenian National Institute (1) Armenian Patriarchate (1) armenian population (1) armenian resource center (1) Armenian Turkish Scholarship (1) armenian victims (1) armenians 1915 (1) armenians-1915 (2) armeniapedia (2) Ataturk Interview (1) Atlas Shrugs.com (1) azerbaidjan (1) bdp (1) Binali Yildirim (1) casualties during World War 1 (2) cbc news (1) Clark Universty (1) congressman (1) denial (2) Derya Tulga (1) donald bloxham (1) Dr. Amy W. Newhall (1) dro (1) Echtmiadzin (1) emory niles (1) ethocide (1) fake photos (1) football (1) genocide denial (4) genocide truth (1) genocide watch (1) genoposts (1) genozidär (1) Gomidas Institute (3) hamazasp (1) Harut Sassounian (1) Hilmar Kaiser (2) Istanbul (1) independent.co.uk (1) jeremy salt (1) karabagh (1) kurds (1) League of Nations (1) light millennium (1) Los Angeles Examiner (1) madlen vartian (1) mkhitarian (1) mor gabriel (1) Murat Bardakçı (1) national geographic (1) oxford university (1) photos (1) politikcity (1) Professor Beth Baron (1) robert fisk (1) Sabrina Tavernise (2) serz sarkkissian (1) sutherland (1) şükrü server aya (2) Talat Paşa Evrak- Metrukesi (1) Taner Akcam (2) Tayyip Erdogan (1) The New York Times (2) TheForgotten.org (3) Tsitsernakaberd (1) turkey (1) University Of Minnesota (1) Van (1) wikipedia (2) ww1 (1) yerevan (1) Yusuf Halaçoğlu (1) zorian (1) Հայոց Ցեղասպանութիւն (1)